Majitel často v dobrém úmyslu podá svému společníkovi Aspirin nebo Brufen a nevědomky mu místo pomoci ublíží. Zvíře po podání těchto typů léků může umřít. Zvířata jsou na léky z této skupiny velmi citlivá a mají naprosto jiné dávkování než lidé! Tyto léky způsobují dráždění žaludeční a střevní sliznice, vznik žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. U koček může být situace ještě závažnější, jelikož jejich metabolismus není tak dokonale přizpůsoben k odbourávání škodlivin – následkem podávání níže uvedených léků může být selhání ledvin nebo jater.

Nikdy nepodávejte léky jako Paralen, Panadol, Aspirin, Aulin, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Ibuprofen, Coldrex a jim podobné volně prodejné varianty léků na chřipku, proti horečce a bolesti.

Nejednou jsme zachraňovali několikadenní intenzivní infuzní terapií kočky, kterým majitelé dali Ibalgin nebo Paralen. Při krevních rozborech mají zvířata po požití těchto léků zvýšené hodnoty jaterních enzymů a hodnoty močoviny a kreatininu, to vypovídá o poškození jater a ledvin. Existují i případy protržení žaludeční stěny následkem několikadenního podávání Ibalginu.

Proto nikdy nepodávejte žádné léky sami a neváhejte nás se svým zvířetem navštívit. Léků pro zvířata proti bolesti anebo zánětu existuje mnoho – podávají se denně, ale pro psy existují i varianty s podáváním jednou měsíčně.