Každý zodpovědný chovatel si pečlivě plánuje, kdy nechá svoji fenku nakrýt, kým a chce mít zdravá a krásná štěňátka. My Vám s tím rádi pomůžeme.

1. Fenka musí být zdravá, dospělá (= pohlavně zralá), u psů s průkazem původu musí být chovná a musí mít vystavený „krycí list“.

2. Ideální den ke krytí – některá fena se nechá krýt 9. den hárání, jiná třeba až 20. den. Přesné stanovení termínu krytí pomůže vyřešit poševní cytologie a hladina progesteronu v krvi – u nás provádíme na počkání, progesteron do 2 hodin.

3. Po úspěšném krytí – ultrazvukové nebo-li ultrasonografické stanovení, jestli je fenka březí – provádíme od 21.dne po nakrytí, s jednou kontrolou zdarma, po týdnu. Fenka musí být 12 h nalačno pro co nejlepší přehlednost břicha.

4. Odčervení před porodem – možné provádět 14 dní před porodem, ale pozor, ne každý přípravek je vhodný! Proto navštivte nás, a ne lékárnu nebo pet shop! Jde o zdraví feny a štěňat.

5. Podání léků, i např. jen mastí do očí u březí feny, může být problém. Proto raději sami nic bez konzultace s veterinárním lékařem nedávejte!

6. Porod -následuje po krytí za 63 (+/-6 dní) dní. Blížící se porod signalizuje snížení teploty o 0,5 až 1 °C. V tuto dobu kontaktujte smluveného veterinárního lékaře, aby věděl, že se porod blíží.

7. Vlastní porod – musíte se připravit teoreticky, vyhledejte vhodnou literaturu, abyste věděli, co Vás čeká a kdy je nutná odborná pomoc.

8. Štěňátka – musí mít teplo, fenka potřebuje klid. Je dobré nechat fenu a třeba i štěňátka zkontrolovat po porodu, jestli je všechno v pořádku, jestli ve feně nic nezůstalo (štěně, zadržené lůžko) a jestli nemají štěňata vrozené vady, neslučitelné se životem.

9. Odčervení štěňat a feny – 2., 4., 6., 8. týden. Očkování štěňat – 6 – 9 – 12 – 15 týdnů stáří.

10. Kontrola vrhů, tetování a čipování: dle požadavků chovatelských klubů – obvykle od 42 dnů stáří štěňat.

Pokud máte dotazy, kontaktujte nás. Můžete se objednat na vyšetření, stanovení termínu krytí, hladiny progesteronu, na poševní stěr (cytologii),. Po úspěšném krytí uděláme diagnostiku březosti. Můžete si vyžádat konzultaci, co a jak před porodem. Po dohodě držíme i  pohotovost na telefonu v době kolem porodu feny.  V případě nutnosti je možná naše asistenci u porodu doma. V případě komplikací máme zkušenosti s vedením porodu a s prováděním císařských řezů. Můžeme Vám zkontrolovat fenu a štěňat po porodu, vymyslíme nejvhodnější odčervení, očkování. U zvířat s PP provedeme čipování, tetování, kontrolu vrhu.