MVDr. Kateřina Tandlerová

1) Váš chrt ze sebe chce při dostihu vydat maximum. Proto ho musíte na dostih připravit = přiměřeně natrénovat tak, aby byl v kondici. Trénink začíná cca 8 týdnů před prvním dostihem. Ideální je objemový trénink, chůze na vodítku 40 minut v příjemném prostředí lesa nebo parku. Pošetříte nohy, zabráníte přetěžování a zranění.

2) Váš závodník musí být zdráv. Ti nejpečlivější nechávají před sezónou kompletně vyšetřit krev a moč svého psa a samozřejmě svého psa, aby věděli, že je v pořádku a mohli s čistým svědomím začít „dělat“. Všichni sportovci chodí každoročně na zdravotní testy. Tak ten Váš může také.

Nabízíme „Program SPORTOVEC SUPER“  v ceně 3000 Kč, které zahrnuje: důkladné klinické vyšetření, odběry a vyšetření krve hematologické a biochemické (játra, ledviny, svalové enzymy, prvky, cukr, cholesterol), vyšetření moči (papírkem i po odstředění moči sediment pod mikroskopem), EKG, echokardiologické vyšetření srdce a konzultace.

Další variantou je „Program SRDCE SPORTOVCE“ v ceně 1800 Kč a zahrnuje: důkladné klinické vyšetření, vyšetření moči (papírkem i po odstředění moči sediment pod mikroskopem), EKG, echokardiologické vyšetření srdce a konzultace. Výsledky vždy obdržíte ve srozumitelné formě a vysvětlíme Vám vše při osobní konzultaci.

3) Pokud byl Váš pes nemocný, byl léčen – bral tablety, dostal oční masti, injekce nebo byl na kapačkách apod., neměl by 14 dní po ukončení léčby jít na dráhu. Mnohé léky zůstávají vázány na plazmatické bílkoviny a jsou identifikovatelné právě ještě po 14 dnech. 2 týdny by také měla trvat rekonvalescence a následná příprava. Nehledě k tomu, že povinností majitele je zajistit, že pes v dostihu není pod vlivem nedovolených látek – což může být např. i zmiňovaná mast do očí s obsahem kortikoidů.

4) Je nefér chtít od psa, aby běžel dostih (anebo trénink na dráze) např. 2 dny po očkování! Očkování není, že přijdete k veterináři, ten psa ani neprohlídne, něco mu píchne, neřekne Vám co, proč a jak, Vy za to zaplatíte a jdete domů…. (U nás na klinice to takhle neprobíhá, psa vyšetříme, majitele informujeme, co se očkuje a majitel ví, že pes má mít 7 dní klid.) Očkování = vpravení oslabených nebo inaktivovaných zárodků smrtelných nemocí do těla. Očkovat lze klidně i proti sedmi nemocem najednou, s  tělem to cvičí, psovi může být zle, může mít teploty, protože je silně zatěžován imunitní systém. Tzv. peak hladiny protilátek bývá za 2 – 3 týdny po očkování, tedy imunitní systém pracuje hodně dlouho a nejvíce právě v tuto dobu.

5) Zraněný pes nemá závodit ani trénovat na dráze.

6) Po dostihu nebo tréninku je na 30 minut snížena aktivita trávicího systému. Proto – nekrmte ihned, jak doběhne. Také je snížena i na 12 až 24 hodin aktivita imunitního systému. Proto – dejte po dostihu alespoň den klid, aby Váš závodník mohl spát, spát a relaxovat.